sobota, 1 kwietnia 2017

Projekty w szkle

Zdjęcie: Anna Danielsson
Kto by nie znał kultowych marek, szwedzkich produktów?
Nikt, chyba nie zwątpi, gdy się okaże, że ubieramy się w H&M, w ogrodzie przycinamy drzewa piłą Husqvarna, w garażu stoi zaparkowane Volvo, a mieszkanie mamy urządzone meblami z Ikei.

Za to o poranku, raczymy się filiżanką aromatycznej kawy Gevalia, zagryzając małą czekoladową słodycz Marabou, czytając przy tym dzieciom niesamowite przygody Pippi Pończoszanki czy Emila ze Smalandii autorstwa Astrid Lindgren.


Często nie zdajemy sobie sprawy, że za tymi markami stoi historia i tradycja sięgająca co najmniej kilku pokoleń. Zazwyczaj, ich twórcami były firmy rodzinne, które z czasem zyskały renomę w kraju, a później za granicą, rozrastając się do gigantycznych rozmiarów.

Każdy przedmiot, każda rzecz ma swojego autora - projektanta, który dzięki inwencji i kreatywności stworzył, a następnie zmaterializował swój pomysł.

Taką, współczesną postacią dla Szwedów jest Ingegerd Råman - legendarna projektantka, która przez pięć ostatnich dekad pracuje z ceramiką i szkłem, a od wielu lat jej prace są dostępne w Ikei.

“Inspiruje mnie wszystko i nic.
Muzyka, rozmowy, literatura, kolory i podróże.
To, nigdy nie jest jedna rzecz ale cały zestaw
skojarzeń i doświadczeń.”

Jej prace są bardzo surowe w kształcie i kolorystycznie stonowane, jednak zawsze mają wyraźny akcent. Tak samo, jak jej dom oraz studio, w którym pracuje są bardzo minimalistyczne w wystroju i bazują tylko na zestawieniu bieli z czernią.

Ascetyzm w projektach Inge charakteryzuje się minimalistyczną formą o dużej funkcjonalności. Jej celem jest tworzenie przedmiotów, które nie ulegają modzie i są ponadczasowe. Twierdzi, że prostota to klasyka gatunku, dlatego ważne jest, aby w trakcie projektowania upraszczać formę i redukować ilość elementów.

Projektowanie jest dla niej niczym muzyka dla dyrygenta. Niekiedy, wiąże się ono z tworzeniem nowych rzeczy, niekiedy jest to tylko zmiana interpretacji dotychczasowego kształtu i dążenie do doskonałości. Jej najbardziej rozpoznawalnym projektem, dzięki któremu rozpoczęła swoją karierę projektantki szklanych przedmiotów, jest karafka na wodę w parze ze szklanką. Innym znanym projektem są szklanki do whisky z wypustkiem w kolorze bursztynu, który ma nawiązywać do koloru whisky.

“Miłość do jedzenia jest dla mnie punktem wyjścia
dla interesowania się przedmiotami codziennego użytku.
Dla mnie każdy dzień jest równie ważny.”Zdjęcie: Anna DanielssonZdjęcie: Anna Danielsson


Zdjęcie: Anna Danielsson
Zdjęcie: Anna DanielssonZdjęcia domu i studio projektantki pochodzą ze źródeł internetowych: www.claessonkoivistorune.se i http://kitka.ca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz