piątek, 28 kwietnia 2017

Gracja Szwedzkiej MonarchiiPierwsze moje skojarzenie z Rodziną Królewską wiąże się z osobą Księżnej Kate Middleton, której każda wypowiedź, ruch, ubiór i zachowanie są bacznie relacjonowane przez przedstawicieli mediów w Polsce i na Świecie, nie wspominając już o samej ojczyźnie księżnej.


Jednak, oprócz brytyjskiej monarchii, jest jeszcze jedna europejska rodzina królewska, która przyciąga uwagę publiczną nie tylko elegancją ubioru, ale także zaangażowaniem jej młodych członków rodziny w czynienie dobra.  W Szwecji, zainteresowanie losami oraz poczynaniami członków królewskiej Dynastii Bernadottów urasta niemal do rangi kultu, żeby nie powiedzieć obsesji w pozytywnym tego słowa znaczeniu.


Szwedzka monarchia tworzy swoją tradycję i historię od początku 1200 roku. Co prawda nie wiadomo, kto wówczas był Królem Szwecji. Przypuszcza się, że była to osoba pochodząca z rodziny o silnej pozycji. Monarchia Szwecji była tradycyjnie wybierana przez arystokratę ze swoich szeregów. Ten zwyczaj zmienił się w 1523 roku, kiedy to Gustaw I Eriksson Waza uwolnił Szwecję od duńskiej władzy, a Szwecja stała się dziedziczną monarchią.


Ciekawostką jest, że początki obecnej rodziny królewskiej, Domu Bernadottów, leżą nie w Skandynawii, ale w XIX-wiecznej Francji i marszałku napoleońskim Jean-Baptiste Bernadotte. To właśnie z tej linii pochodzi panujący Król Szwecji Karol XVI Gustaw, a jego małżonka Sylvia wywodzi się z niemieckiego rodu Sommerlath.  


Do roku ‘80 zeszłego wieku tron był dziedziczony przez najstarszego syna z rodu. Natomiast według nowych zasad, tron dziedziczy najstarsze dziecko w rodzinie, niezależnie od płci. W tym przypadku jest to Koronowana Księżniczka Victoria, w drugiej kolejności do tronu jest jej brat - Książę Karol Filip i ostatniej siostra - Księżna Madeleine.


Każde z trójki dzieci rodziny królewskiej poślubiło osoby nie posiadające błękitnej krwi, a Król Gustaw wraz z żoną Sylvią są szczęśliwymi dziadkami piątki wnucząt.


Sama para królewska patronuje historycznemu stylowi mebli gustawiańskich, szerzy zamiłowanie do sztuki obejmując swym mecenatem liczne wydarzenia o charakterze kulturalno-oświatowym. Ich dzieci wraz swoimi współmałżonkami aktywnie działają w organizacjach charytatywnych na rzecz dzieci i młodzieży oraz w instytucjach na rzecz osób upośledzonych. Przewodniczą posiedzeniom Noblowskim a także prowadzą własne fundacje.

Podsumowując, im dłużej mieszkam w Szwecji, tym większą mam sympatię do rodziny królewskiej. Są piękni i szlachetni, posiadają wielkie serca, otwarte umysły a Szwedzi są z nich bardzo dumni i darzą ich ogromnym szacunkiem.  
Trzy pokolenia rodziny królewskiej.
Z przodu: Król Szwecji Karol XVI Gustaw z małżonką Królową Sylvią
Od lewej: Księżna Madeleine z Księżną Leonorą na rękach, obok jej mąż Christopher O'Nell z synem Księciem Nicolasem; Koronowana Księżna Victoria z synkiem Księciem Oscarem, obok jej mąż Książę Daniel z córką Księżną Estelle;
Księżna Sofia z synkiem Księciem Aleksandrem, obok jej mąż Książę Karol Filip.

Książę Daniel z córką Księżną Estelle i żona Koronowana Księżna Victoria z synkiem Księciem Oscarem

Król Szwecji Karol XVI Gustaw i Królowa Silvia wraz z dziećmi
od lewej: Książę Karol Filip, Koronowana Księżniczka Viktoria i Księżna Madeleine

Ślub Księcia Karola Filipa z Księżną Sofią w 2015 roku

Książę Daniel i Koronowana Księżna Victoria z dziećmi
w trakcie realizacji krótkiego filmiku z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

Księżna Sofia w drugiej ciąży i jej mąż Książę Karol Filip

Król Karol XVI Gustaw i Królowa Silvia w drodze na otwarcie Szwedzkiego Parlamentu

Ród Bernadottów wraz z gośćmi

Chrzciny Księcia Oscara.
Koronowana Księżna Victoria z synkiem Księciem Oscarem wraz z mężem Księciem Danielem z córką Księżną Estelle

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.
Kornonowana Księżna Victoria wraz z córką Księżną Estelle wybierają choinkę

Księżna Madeleine wraz z 7-letnią Enną. Spotkanie w ramach Fundacji Mój Szczególny Dzień My - to spełnianie szczególnych marzeń nieuleczalnie chorych dzieci. Wizytya Enny w Królewskim Pałacu w Sztokholmie.
 Zdjęcie: Kate Gabor/royalcourt.se

Koronowana Księżna Victoria w towarzystwie Tawakkol Karman - Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla
na zjeździe Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych
w Rzymie w 2016 roku

Koronowana Księżna Victoria 
na zjeździe Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w Rzymie w 2016 roku

Nowy znaczek wydany z okazji 70 urodzin Króla Karola XVI Gustawa oraz 4-tych urodzin Księżnej Estelle w 2016 roku.
W centralnej części znaczek prezentujący kolejność objęcia tronu.

Herb Królewskiej Rodziny Szwedzkiej Rodu Bernadottów

Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tym blogu pochodzą z różnych źródeł internetowych: hellommagazine, pinterest, hungahuset, royalcentral, juliapelardiwordpress.com. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz