piątek, 10 marca 2017

F jak finezyjny fajansPrawdziwym zagłębiem artystów i rdzennego, szwedzkiego rękodzieła jest region Skania. To na tej przestrzeni, niczym gwiazdy na niebie, rozsypane są maleńkie wioski i wioseczki, będące oazą dla wielu twórców, którzy z dala od miejskiego zgiełku i hałasu, blisko łona natury, szukają swoich inspiracji.

Chcąc odkryć lokalnych artystów, po prostu należy przemierzać Skanię wzdłuż i wszerz. Wybierając się w taką podróż, razem z moim mężem Oskarem, trafiliśmy do malowniczej wioski Mölle, położonej na samym cyplu regionu, gdzie mieliśmy okazję poznać Kerstin Tillberg.

Kerstin posiada swoja pracownię w ogrodzie, gdzie tworzy piękną ceramikę użytkową z gliny. Jej praca, to jej hobby i vice versa. Twierdzi, że posiada nieodłączny romans z gliną, która może w niej wywołać ogromną euforię, ale też doprowadzić ją do przysłowiowego szału, gdy wyraża siebie.

Opowiadając o sobie, podkreśliła, że tak długo jak będzie żyć i kochać glinę, będzie “przytulać” się do tego materiału, aby tworząc, mogła zachwycać innych. Na przykład, zaprojektowana filiżanka może również służyć jako donica, która wywołując uśmiech na twarzy obdarowanego sprawia, że ​​codzienne życie jest utkane z małych radości.

Ta niepozorna kobieta, o krótkich blond włosach, ceniąca sobie sportową elegancję, której nieodłącznym atrybutembuty na obcasie, ma głowę pełną pomysłów. Mówi, że inspiracja nie została jej dana, bo po prostu sama ją bierze. Czerpie głównie z natury i wszystkich żywych istot, ze wspomnień dzieciństwa i podróży.

“Wydaje się, że mój mózg nigdy nie śpi!”

Zamyka drzwi swojej pracowni, wtedy gdy nie czuje pragnienia tworzenia! Porównuje to uczucie, do pieczenia ciasta, które nie wychodzi dobrze, gdy pragnienie i radość są pominięte. Jej receptą jest przerwa i długie spacery wzdłuż brzegu morza, czy zaszycie się w lesie. Podkreśla, że przerwa zazwyczaj nie trwa zbyt długo, a po niej czuje wręcz głód tworzenia.

Kerstin nadaje formę finezyjnym filiżankom, kubkom ale także innym akcesoriom stołowym. Uwielbia żywe kolory, a jej najbardziej rozpoznawalna linia ceramiczna, charakteryzuje drobną różyczką w kolorze złotym. Wszystkie prace tworzy sama ręcznie, w swoim studio w ogrodzie, które jedynie zimą przenosi do swojej domowej kuchni.

Podziwiając rękodzieło szwedzkich artystów,
rozumiem, że względu na trudną aurę tego kraju,
tak istotne są dla nich kolory i wzory
w przedmiotach użytkowych.  

Źródło zdjęć: strona internetowa Kerstin Tillberg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz