piątek, 12 maja 2017

Hiszpańska ryba w wodzie!


Hiszpania, to smak wina, oliwek i radość ze słońca. To kraj ludzi temperamentnych, ceniących modę, dobre jedzenie oraz zamiłowanie do towarzystwa i lubiących się bawić, spędzając czas poza domem.


Cudownie, gdybym mogła się w tym momencie teleportować może niekoniecznie do Barcelony, ale do Madrytu, czy Malagi, dlaczego nie :)  Niestety, nie jest mi dana taka możliwość. Dlatego, w to piękne i nareszcie ciepłe, piątkowe popołudnie, leżąc w moim ulubionym fotelu w ogrodzie i popijając schłodzoną mimozę, zanurzam się w obrazach sławnych Hiszpanów, aby chociaż na chwilę znaleźć się w innej czasoprzestrzeni.


Kto z nas nie słyszał o Salvadore Dali i jego rozpoznawalnym motywie rozpływającego się zegara, czy nie rozpoznałby słynnej kreski charakterystycznej dla Picasso. Nie wspominając już nawet o aktorskim duecie Penelopy Cruz i Antonio Banderasa, którzy spotkali się w filmie "Przelotni Kochankowie" samego mistrza reżyserii Pedro Almodovara.


Lista sławnych ludzi jest dosyć długa i zachwycająca w tak bogatej w historię i kulturę Hiszpanii. Ostatnio jednak moją uwagę przyciąga znacząco osoba samego Santiago Calatrava - inżyniera i artysty. Moje oczy zwrócone są w stronę jego nietuzinkowej architektury budynków i mostów.


Swoją niesamowitą umiejętność wsłuchania się w przestrzeń miejską widać w obiektach, jakie wyszły spod jego ręki. Tkanka miejska współgra z doskonałością zaprojektowanej przez niego formy i odpowiada potrzebom przestrzeni, w jaką została wkomponowana.


Projektowane przez niego budynki są zawsze białe, niczym tabula rasa, co tworzy neutralne zestawienie z błękitem nieba i pozostałymi zabudowaniami. W swoich pracach często nawiązuje do człowieka lub matki natury. Słynny budynek w Malmö odzwierciedla ludzki tors w skręcie. Za to nowojorskie Centrum Transportu, zajęło szczególne miejsce po World Trade Center i przypomina skrzydła ptaka. Z kolei budynek Muzeum Sztuki w Milwaukee wygląda prawie jak latająca ryba.


Niektóre projekty jego autorstwa są bardzo odważne i strzeliste, na przykład wieża w Dubaju, jest niczym rosa rozpływająca się po rozpostartej pajęczynie opadającej z drzewa. Za to Muzeum Jutra w Rio de Janeiro wygląda jak statek kosmiczny.


Zdecydowanie mogę powiedzieć, że Calatrava zachwyca mnie swoim rozmachem myślenia i postrzegania perspektywy budynku, jako wysublimowanej przestrzeni o nienagannej stylistyce i minimalistycznym wnętrzu, otulonego w nieskazitelnie czystą i niewinną biel.

Odnoszę wrażenie, że projekty Calatravy mają swego rodzaju niewyartykułowaną lekkość i zwiewność, niczym ryba w wodzie!

"Obracający się tors" - MalmoMuzeum Jutra - Rio de JaneiroMuzeum Sztuki - MilwaukeeCentrum Transportu - Nowy Jork
Wieża - Dubaj

Pałac Kongresów i Wystaw - OviedoChicago


Iglica - ChicagoMost Pokoju - KalgaryStacja Kolejowa - Reggio Emilia

 


Audytorium Adama Martina - Teneryfa
Budynek Innowacji, Nauki i Technologii - LakelandWszystkie zdjęcia zamieszczone w tym blogu pochodzą ze strony http://calatrava.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz