sobota, 18 lutego 2017

"Mała czarna" pachnie wiosną


W powietrzu czuję wiosnę, no prawie wiosnę, w zależności od tego czy jestem w Szwecji czy w Polsce. Niezależnie od tego, jak na prawdziwą kobietę przystało, pragnę “przewietrzyć szafę”. Po zimie, moją szafę nazywam mordorem… bo to co się tam dzieje, zakrawa o pomstę do nieba… Trzeba zrobić remanent i selekcję, by znowu powiało świeżością i bym ponownie mogła cieszyć swoje oko, jakimiś nowościami. Jak zwykle sezon na sukienki zaczynam zawsze, ale to zawsze od zakupu “małej czarnej”. To klasyka gatunku i nieodłączny atrybut każdej kobiety… Osobiście, bez “małej czarnej” żyć nie mogę i jest ona niezaprzeczalnie kanonem mojego wizerunku…  


Natchnienie przychodzi samo z siebie, gdy nalewam sobie kieliszek, dobrego, półwytrawnego, czerwonego wina Pinot Noir. Otulona w koc, wyciągam się w relaksującą pozycję na moim szezlągu, sięgam po moje ulubione wydanie albumowe zakupione w Mediolanie i zanużam się w celebrowanie mojego spotkania z Coco...Dla wielu, Coco to wieczna ikona mody, dla mnie z kolei prawdziwa bohaterka - kobieta, którą podziwiam za jej odwagę, wybitne osiągnięcia i szlachetne cechy. Dlatego jej cycaty są mi tak bliskie.


"Sukces osiąga się najczęściej przez tych, którzy
nie wiedzą, że porażka jest nieunikniona ".
- Coco Chanel


Tak naprawdę Coco przyszła znikąd, przearanżowała swoje całe życie i zapracowała na swój status, stając się królową mody, która raz na zawsze zrewolucjonizowała styl kobiet na całym świecie.


Jej życiowe motto brzmiało:
"Prostota jest myślą przewodnią wszelkiej prawdziwej elegancji."


Gabrielle "Coco" Chanel stała się legendą w swoim czasie i nigdy nie zniknęła. Jej imię kojarzy się z emancypacją, kiedy odwróciła sens mody do góry nogami. To jej zawdzięczamy sportową odzież dla kobiet, biżuterię do garsonek i “małą czarną”. Gabrielle pozwoliła kobietom nosić spodnie, aby mogły czuć się bardziej komfortowo podczas jazdy konnej.


"Kobieta powinna posiadać dwie cechy: elegancję i wspaniałość."
- Coco Chanel


Była pierwszą kobietą, która miała odwagę zastąpić kwiatowe zapachy perfum, nowymi, syntetycznymi substancjami zapachowymi. Wprowadzenie jej perfum na rynek, podbiło świat zapachów. Gabrielle nazwała jej perfumy Chanel No. 5, ponieważ numer pięć był dla niej wyjątkowy - oznacza ducha i mistyczny sens życia. Marilyn Monroe mawiała, że ​​Chanel No. 5 była jedyną rzeczą, jaką nosiła do łóżka.


"Moda się zmienia, ale styl pozostaje."
- Coco Chanel


Była znana jako nietuzinkowa dama. Aby zaspokoić swój apetyt na luksus i eleganckie meble, uwielbiała mieszkać w przestronnych domach z ogrodem. Nawet do tego stopnia, że zatrudniała projektantów wnętrz, aby urządzili przestrzeń w jej domu od góry do dołu, a następnie wypełnili jej bibliotekę książkami, jakie powinna przeczytać.


"Niektórzy uważają, że luksus jest przeciwieństwem biedy. Otóż nie jest. Jest przeciwieństwem wulgarności."
- Coco Chanel


Pomimo wielu romansów, poślubiła jedynie swój biznes, któremu była oddana do końca swoich dni. Praca była dla niej ucieczką od rzeczywistości i przeszłości, ale także była jej wielkim sprzymierzeńcem. Mimo, że stała esencją nowej dekady, zmarła w wieku osiemdziesiąt osiem jako bogata kobieta, którą znał cały świat, ale bardzo samotna..


"Jeśli urodziłeś się bez skrzydeł, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwolić im urosnąć."
- Coco Chanel

Album się kończy, ale natchnienie we mnie pozostaje, gdyż nasyciłam się estetyką mody Coco. Zawsze będzie mnie inspirować jej awangardowe podejście do życia i przełamywanie schematów.

Także po lekturze, ruszam na podbój “mojej szafy”, aby w jutrzejsze popołudnie móc oddać się poszukiwaniom zakupu nowej - “małej czarnej”.
2 komentarze: