piątek, 22 kwietnia 2016

Zatrzymać piękno


Faustowskie pragnienie, by cofnąć lub zatrzymać czas jest źródłem dziesiątek powieści, librett operowych, obrazów i nie opuszcza nas od setek lat. Walka by zatrzymać piękno trwa odkąd tylko sięgniemy pamięcią i najczęściej dotyczy naszego ciała. Ale okazuje się, że nie tylko, gdyż często pragniemy, aby upływ czasu zatrzymał się także dla antycznych mebli, które darzymy szczególnym sentymentem i przywiązaniem. Stąd też Angelo Antique Wam radzi!

Zbawienne oleje
Aby zneutralizować zapach antycznych mebli, który wadzi naszym zmysłom powonienia, bądź zbytnio unosi się w powietrzu naszego domu, wystarczy zastosować prostą metodę wietrzenia.

Po prostu opróżnij swój mebel i wystaw go na zewnątrz, na działanie suchego i ciepłego powietrza. Pamiętaj, aby pozostawić wszystkie drzwiczki otwarte i wyciągnąć szuflady. Skuteczność tej prostej metody będzie zaskakująca.

Innym remedium, które działa równie efektywnie jest spryskanie lekko mebli roztworem w proporcji 1:1 przygotowanym na bazie octu winnego i wody.

Niezależnie od wybranej metody, zapamiętaj, aby później odpowiednio zakonserwować meble olejem!

Upiększające mikstury oraz ziołowe oleje są zbawienne dla naszej urody, o czym wiedzieli już starożytni Egipcjanie. Ich działanie jest skuteczne dla utrzymania dobrej kondycji nie tylko dla skóry ale także bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji antycznych mebli.

Chcąc zatrzymać czas naszych antycznych mebli wystarczy bazować na czterech olejach.

Olej lawendowy 
ma czarujący zapach i udaremnia szkodniki w naszych drewnianych meblachOlej rozmarynowy
dezynfekuje drewno i unicestwia szkodniki w drewnianych meblach
Olej cedrowy
chroni meble przed szkodnikami i różnego rodzajami owadów
Olej z drzewa herbacianego
neutralizuje wszelkiego rodzaju zapachySłońce
Ekspozycja mebli na światło i słońce może być dla nich druzgocąca w działaniu. Najczęściej straty dotyczą zniszczenia wykończenia mebli – wyschnięty wosk, upiornie wyglądający lakier, łuszcząca się politura – wyblakłość koloru lub jedno i drugie jednocześnie. Porównanie dwóch fragmentów mebla – tego zniszczonego z tym w dobrym stanie, może być nielada zaskakujące.

Aby zapobiegać takim skutkom, należy meble chronić szczególnie przed słońcem. Wystarczy zasuwać zasłony, czy też opuszczać żaluzje w lecie, zanim wyjdziemy z domu.

Z kolei, aby usunąć szkody powstałe w wyniku ekspozycji naszych mebli na słońce, należy oczyścić wykończenie mebla na danej powierzchni, a następnie uzupełnić oczyszczone miejsce odpowiednim podłożem, które nie wchodzi w reakcję z woskiem czy też olejem.

Kleksy
Jeśli plama z atramentu lub farby drukarskiej z gazety bądź kolorowego magazynu przeszła przez wykończenie mebla i przeniknęła do drewna, należy zeskrobać tą powierzchnię i zaaplikować pędzlem ze sztucznego włókna miksturę, na bazie soku z cytryny i pudru dla dzieci bądź talku. Następnie należy zneutralizować to roztworem wykonanym w ¼ z białego octu winnego oraz wody i poczekać aż wszystko wyschnie. Powtórzyć, jeśli to konieczne, a potem odbudować wykończenie mebla.

Dbając o dobrą kondycję naszych antycznych mebli, zdecydowanie wydłużamy ich żywotność i automatycznie je konserwujemy. 
Dzięki temu będą mogły one cieszyć długo nasze oczy i kolejnych pokoleń.
Powodzenia! 


2 komentarze:

  1. Ela olej z drzewa herbacianego jest świetny ..działa antyseptycznie ....wypróbowałam po ugryzieniu meszki ...rewelacja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O dziękuję za tę ciekawą radę. Właśnie olejek z drzewa herbacianego jest dobry na wiele rzeczy.

    OdpowiedzUsuń