piątek, 28 sierpnia 2015

Styl Gustawiański – trzy kolory niebieski


Jestem pozytywnie zdumiona, z jaką mocą i siłą perswazji może do nas przemawiać kolor. Matka ziemia obdarzyła nas unikalnymi kolorami w zależności od pory roku. Zaskakująco, ilość naturalnych kolorów jest jak nieskończoność i może nam się objawiać w nowych odcieniach każdego dnia przez resztę naszego życia.

Patrząc na przekrój historii sztuki i architektury, każda z epok i każdy styl posiadał swoje charakterystyczne barwy oraz ich odcienie. Zazwyczaj, obecnie panujący styl był całkowitym, bądź częściowym przeciwieństwem w stosunku do poprzedniego styl lub był jego uzupełnieniem. Jednak zawsze coś było powodem zmiany.

W związku z tym, co było powodem, że styl Gustawiański
bazował jedynie, czy aż na
trzech podstawowych kolorach – białym, szarym i niebieskim?

Moc tych kolorów miała pełnić wiele funkcji praktycznych. Cofając się w czasie do XVIII Szwecji, spróbujcie sobie wyobrazić mieszkania bez elektryczności, w kraju, w którym zimy były długie, a dni ciemne i ponure przez większą część roku.

Co więcej, szklane szyby w oknach były wówczas luksusem, na który nie wielu mogło sobie pozwolić. Dodatkowo, okna nie były dobrze izolowane i słabo chroniły przed kapryśną pogodą. Było oczywiste, że domy z kilku okien były symbolem bogactwa i statusu ze względu na cenę szyb i wysokie koszty ogrzewania domu.

Stąd też, aby rozświetlić wnętrza ściany malowano na biało, podłogi na kolor stonowanego błękitu, a meble były w odcieniach szarości. Cała paleta w eterycznych odcieniach bieli, od złamanej bieli do old white dawała ogólne wrażenie blasku we wnętrzu. Dopełnieniem jasnych kolorów, aby wzmocnić efekt jasności były świece i kryształowe żyrandole odbijające światło.

Dlatego też, same meble nie mogły być ciemniejsze od tego, co oferowało wnętrze.  Pomalowane na niby wyblakłe kolory meble, patynowane z odrobiną wodnistego odcienia niebieskiego i dodatkiem miękkiej szarości było niezbędne do utrzymania jasności wnętrza i wprowadzenia odrobiny kontrastu w stosunku do ścian i podłóg.

Okres Gustawiański bardzo różni się od okresu, w którym obecnie żyjemy. Współcześnie możemy doświadczyć szerszej gamy kolorów mebli w zróżnicowanych wnętrzach oraz możliwości aranżacji ścian.

Niemniej jednak, zawsze możemy cofnąć się w czasie i dopełnić nasze wnętrze komodą lub kredensem w stylu Gustawiańskim z firmy Angelo Antique, który nada innej perspektywy.


Poniżej przedstawiam meble i aranżacje w wykonaniu Angelo Antqiue


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz