piątek, 7 sierpnia 2015

Rokoko – królewski styl w nowej odsłonie


Każdy styl w sztuce ma swoje własne cechy i ulega transformacji, kiedy jest adoptowany do kultury i kraju odmiennym od jego pochodzenia. W Szwecji, na przykład, styl Rokoko był mniej pompatyczny niż we Francji, ponieważ jego wygląd został dostosowany do prostoty szwedzkiego designu.

Gdy w połowie XVIII wieku, Szwecja odzyskała swoją witalność gospodarczą głownie dzięki eksportowi surowców naturalnych, znacząco wzrósł dobrobyt obywateli. W ślad za wzrostem zamożności mieszczan, podążyły ich estetyczne pragnienia, aby eksponować swoje bogactwo poprzez budowę domów urządzanych i zdobionych zgodnie z najnowszymi trendami mody.

Po raz pierwszy meble w stylu Rokoko wraz z całym rzemiosłem artystycznym zagościły w Szwecji w roku 1730. Wówczas trwały prace na Zamku Królewskim w Sztokholmie i dzięki obecności rytowników oraz malarzy z Francji i Szwecji zastosowano ten styl w nowej odsłonie. Po tym zdarzeniu, styl Rokoko zyskał popularność i został rozpropagowany w całym kraju, ulegając odpowiednim modyfikacjom i dostosowaniom do lokalnej tradycji w dekorowaniu wnętrz.

Z upływem czasu styl Rokoko przenikał stopniowo w styl Gustawiański. Formy konstrukcyjne stylu Rokoko są lekkie i eleganckie, charakteryzują się krzywą linią we wszystkich płaszczyznach i asymetrycznym kształtem. Ich wyrafinowanie cechują zawsze konsolowe nogi i wyraźnie zanikają miejsca łączeń.

W związku z tym, nie jest niczym niezwykłym, że Zespół Angelo Antique również skłania się w stronę komód typowych dla szwedzkiego stylu Rokoko. W naszym salonie można podziwiać i zakupić komody w stylu Rokoko w jasnoszarym kolorze, bądź białawym lub subtelnym niebieskim, które mają zakrzywione boki oraz konsolowe nogi. 

Niezależnie od tego, czy jest to styl Rokoko w swojej pierwotnej formie, czy też zmodyfikowanej, jest on bez wątpienia styl królewski, którego warto podziwiać i stać się posiadaczem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz