piątek, 4 września 2015

Dolce Vita – Viva Italia !


Życie jest słodkie, szczególnie w trakcie wakacji. Dzisiaj azymut obieramy na Włochy, a konkretnie jezioro Maggiore, które zachwyca swoim szmaragdowym odcieniem wody oraz górskim położeniem w Alpach Zachodnich. Zaledwie niespełna godzinę drogi od Mediolanu, docieramy do małej Wenecji, a mianowicie do Wysp Boromejskich, położonych nad jeziorem Maggiore.

Wyspy w trzech odsłonach
Z pięknego kurortu o śródziemnomorskim klimacie o nazwie Sesta wypływamy łodzią, aby podziwiać nietuzinkową przyrodę oraz ptaki. Każda z wysp odkrywa przed nami swoje oblicze różnorodnością barw, rzadkimi okazami drzew i tęczowymi kwiatami. Wszystko jest przeurocze, zadbane i nasyca ogromem optymizmu.

Jako pierwszą odwiedzamy Isola Madre. Ta prywatna wyspa, należąca od pokoleń do rodu Bormeliuszy wzbudza ciekawość i podziw. Otóż, już w XV wieku, Borromeo V rozpoczął sadzenie cytrusów  oraz drzew tropikalnych na wyspie. Wkrótce ogród zaczął przybierać kształt ogrodu w stylu brytyjskim i został przekształcony w ogród botaniczny. W centrum ogrodu znajduje się okazała rezydencja rodzinna w stylu renesansowym. Liczne alejki odkrywają przed nami kolorowe rabaty oraz niespotykane w tej strefie klimatycznej gatunki drzew jak cyprysy, bambusy, klony japońskie. Po trawnikach przechadzają się królewskie białe pawie i inne egzotyczne gatunki ptaków, łącznie z papugami falistymi. Tutaj zapomina się o otaczającej rzeczywistości, a spokój i cisza umilają nasz pobyt na wyspie.

Następnie płyniemy małą łodzią na Isola Pescatori – maleńką rybacką wyspę, która jako jedyna z wszystkich trzech jest zamieszkiwana przez ludzi.  Ściśnięte domki, nie mają ogrodów, ale każdy z nich jest zwrócony w stronę jeziora. Obecnie większość mieszkańców prowadzi restauracje i utrzymuje się z drobnego handlu. Na wyspie znajduje się kościół i niewielki park. Można podziwiać niecodzienną architekturę domów o różnych kolorach i odmiennych wielkościach. Wyspa jest uboga w roślinność, za to mieszkańcy są bardzo gościnni i słyną z dobrej „kuchni”.

Ostatnią – trzecią wyspą jest Isola Bella z wspaniałą rezydencją i ogromnym parkiem botanicznym z licznymi rzeźbami. Terasy oraz kaskadowo sadzona roślinność wkomponowana jest w kilkupiętrową fontannę ozdobioną monumentalnymi rzeźbami w stroju Ewy i Adama. Wielobarwne gatunki róż, kształtne cisy oraz palmy a także nenufary w oczkach wodnych cieszą oko każdego zwiedzającego. Okazała rezydencja oblewa nas miłym chłodem i zachwyca dziełami sztuki zgromadzonymi na przestrzeni kilku wieków. W trzech ogromnych pokojach napotykamy kolekcję marionetek wraz ze sceną. W centrum ogrodu znajduje się kapliczka. Wszystkie wrażenia estetyczne wchłaniamy wszelkimi zmysłami by nasycić się jak najwięcej i przetrwać do kolejnego lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz