piątek, 9 października 2015

Doskonałość symetrii


Temat symetrii a raczej dostrzegania doskonałości w proporcjonalności poruszany jest bardzo często w czasopismach poświęconych wnętrzarstwu. W związku z wysokim zainteresowaniem ze strony naszych czytelników tematem symetrii – proporcjonalności – geometryczności, postanowiliśmy jeszcze raz poruszyć tę kwestię na łamach bloga Angelo Antique.

Chyba, nie ma osoby na tej ziemi, która by nie znała powiedzenia: nikt nie jest doskonały. Niemniej jednak, ludzie często poszukują perfekcji i starają się do niej dążyć. To jest bardzo typowe, że dążymy do stanów doskonałości w życiu codziennym, szukając idealnego partnera, pracy, domu, czy też przyjaciół. Niestety lub na całe szczęście, powiedziałbym, że perfekcja nie występuje w stanie statycznym. Ani my sami, ani dni kalendarzowe nie są dokładnie takie same. Dlatego nasze życie to ciągła podróż, która rozwija się z dnia na dzień. Skoro ludzie są niedoskonali, to w takim razie gdzie powinniśmy poszukiwać doskonałości?

Idealną harmonię można znaleźć w symetrii, którą najczęściej można dostrzec w trzech dziedzinach: matematyce, nauce i przyrodzie. Najbardziej znany rodzaj symetrii dla wielu ludzi znajduje swoje odzwierciedlenie w architekturze, sztuce i muzyce. Niemalże w każdej skali, symetrię w architekturze można dostrzec w konstrukcji samych budynków, aranżacji wnętrz, układu podłóg i ornamentyki. Natomiast różnego rodzaju techniki symetrii wykorzystuje się przy projektowaniu i konstruowaniu przedmiotów użytkowych.  Z kolei w muzyce, symetria dotyka wielu aspektów skali tonów i tworzenia akordów.

A co w przypadku symetrii w zakresie projektowania wnętrz i mebli?

Myślę, że w pracach zespołu Angelo Antique, zwłaszcza podwójne komody lub fotele, symetryczne rzeźbienia w krzesłach oddają poczucie harmonijnej równowagi. Bliźniacze i zarazem symetryczne meble w stylu Gustawiańskim wprowadzają uczucie proporcji we wnętrzu. Dzięki proporcji można osiągnąć porozumienie w kwestii wymiarów. Symetria wprowadza elegancję i doskonale uzupełnia styl wnętrza w niezakłócony sposób.


Jak mawiał Michał Anioł:
"Prawdziwe dzieło sztuki jest tylko cieniem boskiej doskonałości."

Poniżej prezentujemy wszystkie prace dzieła Angelo Antqiue !


4 komentarze:

 1. Czarna komoda z czwartego zdjęcia jest cudowna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czarne komody wygladają świetnie, idealnie wkomponowują się we wnętrze i pasują do każdego stylu. Pozdrawiamy!!!

   Usuń
 2. Wasze meble to klasa sama w sobie ,Ela .....

  OdpowiedzUsuń