piątek, 28 sierpnia 2015

Styl Gustawiański – trzy kolory niebieski


Jestem pozytywnie zdumiona, z jaką mocą i siłą perswazji może do nas przemawiać kolor. Matka ziemia obdarzyła nas unikalnymi kolorami w zależności od pory roku. Zaskakująco, ilość naturalnych kolorów jest jak nieskończoność i może nam się objawiać w nowych odcieniach każdego dnia przez resztę naszego życia.

Patrząc na przekrój historii sztuki i architektury, każda z epok i każdy styl posiadał swoje charakterystyczne barwy oraz ich odcienie. Zazwyczaj, obecnie panujący styl był całkowitym, bądź częściowym przeciwieństwem w stosunku do poprzedniego styl lub był jego uzupełnieniem. Jednak zawsze coś było powodem zmiany.

W związku z tym, co było powodem, że styl Gustawiański
bazował jedynie, czy aż na
trzech podstawowych kolorach – białym, szarym i niebieskim?

piątek, 21 sierpnia 2015

Rakowy zawrót głowy



Zabawne nakrycia głowy – to zapowiedź karnawału, nowego roku czy dobrej zabawy! W kolorowych czapeczkach, siedząc na zewnątrz wśród fantazyjnych papierowych latarenek z wizerunkiem pełni księżyca, ubrani w zabawne śliniaki, biesiadują Szwedzi.

Począwszy od drugiej środy sierpnia aż do końca miesiąca, niezależnie od wieku, Szwedzi obchodzą Święto Raka zwane Kräftpremiären. To święto od początku lat ’90 ubiegłego stulecia stało się corocznym rytuałem, hucznie obchodzonym podczas pełni księżyca, w przybrzeżnej części Szwecji.

piątek, 14 sierpnia 2015

Mora - sercem zegara i sercem Szwecji


Podążając szklakiem 1209 kim na północ od Szczecina, docieramy w trakcie wakacyjnych podróży do niewielkiego miasteczka, położonego w samym sercu Szwecji, które posiada 6000 lat historii i otwiera przed nami kolejne wrota do poznania skandynawskiej kultury i tradycji.

Położone pomiędzy dwoma pięknymi jeziorami Siljan i Orsasjon w prowincji Darna w sercu Szwecji, miasteczko Mora przeżyło na przestrzeni wieków wiele burzliwych momentów, które na szczęście znalazły swój szczęśliwy finał.

piątek, 7 sierpnia 2015

Rokoko – królewski styl w nowej odsłonie


Każdy styl w sztuce ma swoje własne cechy i ulega transformacji, kiedy jest adoptowany do kultury i kraju odmiennym od jego pochodzenia. W Szwecji, na przykład, styl Rokoko był mniej pompatyczny niż we Francji, ponieważ jego wygląd został dostosowany do prostoty szwedzkiego designu.

Gdy w połowie XVIII wieku, Szwecja odzyskała swoją witalność gospodarczą głownie dzięki eksportowi surowców naturalnych, znacząco wzrósł dobrobyt obywateli. W ślad za wzrostem zamożności mieszczan, podążyły ich estetyczne pragnienia, aby eksponować swoje bogactwo poprzez budowę domów urządzanych i zdobionych zgodnie z najnowszymi trendami mody.