piątek, 24 czerwca 2016

Nogi Ludwika XIVAch, co by było, gdyby nie te nogi... zgrabne i powabne


Moje zgłębianie sekretów mebli antycznych nie ma końca. Co rusz na mojej drodze odkrywam nowe znaki i symbole oraz porównania.


Zaskoczeniem ostatnich tygodni jest moje odkrycie, że to nie styl mebli z całej dynastii ludwikowskiej przeniknął do mody, ale odwrotnie. Okazuje się, że męskie stroje tego okresu stały się inspiracją dla projektantów mebli. Nic dziwnego, przecież kobiety chodziły wówczas w długich i sztywnych sukniach, obfitujących w wiele warstw ciężkich tkanin, całkowicie maskujących damską sylwetkę.

Styl pantofli, wstążek i koronek wiązanych na strojach męski nóg, znalazł swoje odzwierciedlenie w profilu nóg mebli stylu ludwikowskiego, który zawładnął wówczas Europą i stał się symbolem statusu społecznego.


Styl Ludwika XIII i  XIV był pełen przepychu i bazował na tkaninach jedwabnych, przetykanych złotem. Można w nim zauważyć dużą ilość udrapowań i koronek, a meble z tego okresu też były finezyjnie rzeźbione i obfitowały w szczegóły...


Imperium mody


Doczytałam się, że w tych zacnych czasach ludwikowskich, Francja była kolebką mody, gdzie powstał pierwszy żurnal mody Journal du Gout za czasów Ludwika XIV. Najnowsze trendy mody napływały z francuskiego dworu, a następnie na ich podstawie rzemieślnicy tworzyli styl obowiązujący w meblach. 


Piękne tkaniny przybywały statkami do Francji z Wenecji, ale niestety wszystko ma swój koniec... Kres pompatycznemu stylowi położył stan finansów państwowych. Na skutek kryzysu, zakazano używania w krawiectwie nicianych i złotych koronek oraz kosztownych zagranicznych tkanin.


Pantalony i podwiązki zastąpiono pończochami z jedwabiu lub wełny, a zamiast butów z cholewami zaczęto nosić płaskie pantofle z kokardą. Zmiany jakie zaszły w fasonie spodni i obuwia są widoczne w stylu mebli. Styl Ludwika XV i XVI stał się prosty i minimalistyczny, zrezygnowano z misternych rzeźbień i fasonów. 


Anatomia mebli


Gdy patrzę na dzisiejszy styl ubierania się Szwedów czy Duńczyków, to przekładam go na anatomię mebli. Współczesny styl skandynawski panujący we wnętrzu, chociaż jest nowoczesny, to posiada w sobie wiele z epoki gustawiańskiej. Chociażby bazuje głównie na dwóch kolorach - szarym i białym. Jest bardzo prosty i unika krzykliwych kolorów i form. Zachwyca mnie swoim minimalizmem, co również przejawia się w stylu życia i panującej modzie w całej Skandynawii. 


Po takich przemyśleniach i porównaniach widzę, że moda odzieżowa ma wiele wspólnego ze stylem wystroju wnętrz.


Dowodem na to jest kierunek Angelo Antique gdzie łączymy styl gustawiański ze współczesnością !
Zdjęcia: materiały własne oraz Christophe Pourny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz