piątek, 14 kwietnia 2017

Wielkanocna Szwecja
Szwedzka Wielkanoc ma swoje tradycje, ale zdecydowanie jest symbolem rozpoczęcia się wiosny. Zmęczeni długą i ponurą zimą, wszyscy ludzie z radością wylegają na zewnątrz i oddają się pracom ogrodowym. Chociaż współcześni Szwedzi są ludźmi miejskimi, to często mają w swoim gronie, rodziny mieszkające na wsi, gdzie mają swój domek letniskowy, dokąd wyjeżdżają na Wielkanoc.

W trakcie przygotowań do Świąt Wielkanocnych, niczym grzyby po deszczu, przed domami pojawiają się w doniczkach, kolorowe żonkile i tulipany - wszystko zaczyna się od początku, a przyroda zatacza swój roczny cykl i budzi się ponownie do życia. Dodatkowo, na zewnątrz jak i w domach eksponuje się w wazonach gałęzie brzozy przystrojone piórkami w jaskrawych kolorach. Tradycja ta pochodzi z lat osiemdziesiątych XIX wieku i odwoływała się do pierwotnego cierpienia Chrystusa. Stąd w Wielki Piątek można było zobaczyć dzieci biegające po ulicach i smagające się gałązkami brzozy.

Niepowtarzalną, szwedzką tradycją wielkanocną są dzieci poprzebierane za czarownice. W kolorowych ubraniach, w długich spódnicach, z chustami na głowie i mocno zaakcentowanymi, czerwonymi policzkami, odwiedzają domy sąsiadów, prezentując im swoje rysunki i obrazki w nadziei na otrzymanie słodyczy. Tradycja ta wywodzi się ze szwedzkiego folkloru i zgodnie z nią czarownice na swoich miotłach latały na Błękitną Górę, aby spotykać się z diabłem podczas Wielkiego Czwartku.

Każdy region w Szwecji ma swoje własne tradycje wielkanocne, ale z pewnością na każdym stole królują jajka, baranina i łosoś. Ulubionym towarzyszem jajek są dania ze śledzia marynowanego, będącego głównym punktem większości posiłków wielkanocnych Szwedów. Z kolei na deser podaje się jajka czekoladowe, wypełnione marcepanem, wykonane według domowej receptury. Stoły wielkanocne w wydaniu szwedzkim są elegancko ale minimalistycznie przyozdobione żywymi tulipanami oraz kolorowymi piórkami.

Wielka Sobota to radosne świętowanie w gronie rodzinnym, które dawniej polegało na rozpalaniu ogniska przed domem i strzelaniem z ognia, aby hałasem i krzykami przestraszyć czarownice. Obecnie, ten dzień sprowadza się do atrakcji przygotowanych dla dzieci w postaci dużych, papierowych jajek w formie puzderek, w których znajdują się słodycze i inne lubiane przez dzieci przysmaki. Owe jajka, chowa się w ogrodzie lub na łące, a zadaniem dzieci jest je znaleźć. W zabawie poszukiwania skarbu uczestniczą całe rodziny, ponieważ towarzyszą jej liczne zagadki oraz konkursy.

Święta Wielkanocne w Szwecji to zespolenie rodziny, połączone z tradycją  na łonie przyrody i tego spełnienia życzymy również Wam na te dni.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz